800 LAT W REGIONIE

Strona główna
Organizacja
Historia
Osiągnięcia
Produkcja roślinna
Produkcja zwierzęca
Bydło mięsne
Modernizacje
Mechanizacja
Gaj Mały
Gałowo
Lipnica
Przyborówko
Sprzedaż zwierząt
Sprzedaż roślin
W regionie
Aktualności
Ogłoszenia
Kontakty
strona główna


Wieś Gałowo leży przy drodze wychodzącej z Szamotuł do Pniew. Tutaj, już w 1820 roku, powstała pierwsza cukrownia w Wielkopolsce. Z tamtych czasów zachował się zabytkowy pałac z parkiem i z zabytkowymi starymi dębami, lipami i klonem srebrzystym.
Gałowo sąsiaduje z Szamotułami, którym nadano prawa miejskie w roku 1280, a więc blisko 800 lat temu. Przez miasto przepływa rzeka Sama, wpływająca do Warty otaczającej od południa Puszczę Notecka, drugą w Polsce pod względem zajmowanego obszaru.

W połowie XIV wieku, nad Samą zbudowany został zamek, wzniesiony przez Nałęczów Szamotulskich. Drugi zamek w mieście powstał w XV wieku i był rezydencją Górków.

Wśród zabytków architektonicznych, będących świadectwem bogactwa kulturowego mieszkańców tych ziem, znajduje się m. in. gotycki kościół pokolegiacki Matki Boskiej Pocieszenia i św. Stanisława, z około 1423 roku, trzynawowy, bazylikowy, zwieńczony na zewnątrz 2 szczytami wyniosłymi i wieżyczką. Obok znajduje się stary cmentarz ze zbiorowymi mogiłami powstańców wielkopolskich. Po stronie północnej miasta stoi zamek zbudowany w 2. połowie XV wieku otoczony parkiem o różnorodnym, starym drzewostanie. Zachowały się do dzisiaj fragmenty fosy i wałów ziemnych oraz późnogotycka Baszta Halszki z około 1518 r.

W 1551 roku zaczęła działać w Szamotułach pierwsza drukarnia w regionie wielkopolskim. Region ten jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Ma on swoje oparcie w dobrze funkcjonującym i rozwijającym się rolnictwie. W 2. połowie XX wieku dobrze prosperowały takie zakłady jak cukrownia, olejarnia, elewator i młyn zbożowy, wytwórnia pasz oraz fabryka mebli.
Obecnie jest to ośrodek szkolnictwa i centrum kultywowania dawnej kultury ludowej. W Szamotułach i okolicach znajduje się wiele pamiątek historycznych po kompozytorach, rzeźbiarzach, kanonikach, rycerzach i innych znakomitych postaciach żyjących, pracujących i tworzących kulturę tego regionu jak Wincenty z Szamotuł (Płowce 1331r.), Aleksander Wolf, Maksymilian Ciężki. Jako dowódca Biura Szyfrów polskiego wywiadu, M. Ciężki zrewolucjonizował światową kryptologię i z grupą polskich matematyków, w czasie II Wojny światowej złamał Enigmę wnosząc największy wkład w zwycięstwo aliantów.


powrót do strony głównej